درباره روستای سُه

درباره روستای سُه

مسجد روستای سُه
مسجد روستای سُه

روستاي سُه از توابع بخش مرکزي شهرستان برخوار و ميمه، با مختصات جغرافيايي 51 درجه و 27 دقيقه طول شرقي و 33 درجه و 26 دقيقه عرض شمالي، در 78 کيلومتري شرق ميمه و 100 کيلومتري اصفهان واقع شده است.
اين روستا در ارتفاع 2350 متري از سطح دريا قرار گرفته و آب و هواي معتدل تابستاني و سرد زمستاني دارد.
روستاي سُه از جنوب شرقي به کوه فارسجار، از شمال به تپه کوپه شکار و از شرق به تپه اسپيدرد محدود مي‌شود و رودخانه فصل سُه در شمال شرقي آن جريان مي‌يابد.
سابقة سکونت و استقرار انساني روستا قدمتي کهن دارد، اما آثار به جا مانده آن عمدتاً به دوره‌هاي صفوي و قاجاري مربوط است. حمام‌هاي قديمي، بقعة امام‌زاده، کاروانسرا، عمارت کلاه فرنگي و آسياب‌هاي آبي، از جمله آثار به جا مانده در اين روستا هستند.
روستاي سُه، در مسير ارتباطي و تجاري دوره صفوي قرار داشته و از موقعيت ممتازي برخوردار بوده است. روستاي سُه حداقل شش قرن قدمت دارد.
مردم روستاي سُه مسلمان و پيرو مذهب شيعه جعفري هستند. آنان به زبان فارسي و با لهجه محلي سخن مي‌گويند.
الگوي معيشت و سکونت
براساس نتايج سرشماري سال 1375، جمعيت روستاي سُه 370 نفر بوده است که در سال 1385 به 461 نفر افزايش يافته است.
زراعت، دامداري، باغداري و قالي‌بافي از مشاغل رايج در اين روستا است. گندم، جو، سيب، انگور، زردآلو، بادام، گردو، تره‌بار، گلابي و سيب‌زميني، از عمده‌ترين محصولات زراعي روستاي سُه به شمار مي‌روند.
قالي‌بافي از رايج‌ترين فعاليت اقتصادي زنان است. به طوري که دارهاي قالي در اکثر کارگاه‌هاي خانگي اين روستا برپاست. نقش و طرح غالب اين قالي‌ها، معروف به طرح جوشقاني است. قالي‌هاي اين روستا در بازارهاي شهرهاي اصفهان و تهران به فروش مي‌رسد.
روستاي کوهستاني سُه با بافت مسکوني ممرکز، در شيب ملايمي استقرار يافته است. مصالح به کار رفته در ساخت خانه‌ها از چوب، گل، خشت و سنگ مي‌باشد. کاربري فضاهاي مسکوني روستا عبارتند از: اتاق‌ها، راهرو، حياط مرکزي، انبار، آشپزخانه و سرويس بهداشتي. درب و پنجرة خانه‌هاي قديمي چوبي است و عموماً ابعاد کوچکي دارند. سقف واحدهاي مسکوني مسطح است و با گل، چوب و سرشاخه‌هاي درختان پوشيده شده‌اند.

جاذبه‌هاي گردشگري

soh
کاروانسراس روستای سُه

تفرجگاه‌هاي دره نجفت در جوار رودخانه روستا، ارتفاعات فارسجار در جنوب شرقي، بلندي‌هاي کوپه شکار در شمال و اسپيدرد در شمال شرقي روستا، با چشم‌اندازهاي بسيار زيباي طبيعي به خصوص در فصول بهار و تابستان گردشگران بسياري را به سوي خود جلب مي‌کنند.
گردشگاه‌هاي متعدد و سرسبز ديگري نيز در نزديکي روستاي سُه وجود دارند. از آن جمله مي‌توان به پنوريز شوره در شمال، چاه ميل و چاله نريمان در غرب، سوسلطان، لادرچه، هول کوله، لاخولسنده و سرچاه در جنوب غربي و اشکويله در جنوب شرقي روستا اشاره کرد. فضا و گسترة طبيعي روستاي سُه زيباترين جلوه‌هاي طبيعت سرسبز و خرم منطقه را به نمايش مي‌گذارد.
در روستاي سُه جاذبه‌هاي مذهبي و تاريخي متعددي وجود دارد.
هفت مسجد و سه زيارتگاه به نام‌هاي امام‌زاده يوسف بن علي نقي، امام‌زاده گليله و امام‌زاده ودوده از آن جمله هستند.
کاروانسراهاي قديمي منسوب به دوره صفوي، آثار باقي مانده از حمام قديمي منسوب به دوره قاجاري، عمارت کلاه فرنگي و آسياب آبي از آثار تاريخي قابل توجه روستاي سُه مي‌باشند.
مردم روستاي سُه در اعياد ملي و مذهبي، از جمله چهارشنبه سوري، يلدا، نوروز، قربان، فطر و غدير به شادي و سرور مي‌پردازند. در ايام عزاداري عاشورا، سينه‌زني کرده و نخل حمل مي‌کنند. حمل نخل نشانة اداي احترام به قربانيان ماه محرم است.
قم بازي، دره‌اي و حلاجي از جمله بازي‌ها و ورزش‌هاي محلي اين روستاست.
پوشاک مردم استفاده مردم روستاي سُه غالباً شامل لباس‌هاي محلي مي‌شود، که از جلوه خاصي نيز برخوردارند.
در مراسم شادي و عروسي اين روستا از موسيقي محلي همراه با سازهاي ني، تنبک، طبق و سنج بهره‌گيري مي‌شود.
قالي، نمد، گليم، گيوه و جاجيم از محصولات صنايع دستي مردم روستاست.
فرآورده‌هاي لبني، سيب درختي، گردو و صنايع دستي از عمده‌ترين سوغاتي‌هاي روستاي سُه به شمار مي‌آيند.
مشهورترين غذاهاي محلي روستا عبارتند از آبگوشت، قورمه، اشکنه و کله جوش.
دسترسي: اين روستا از طريق شهرهاي ميمه، قمصر، نطنز و همچنين روستاي ابيانه، با جاده مناسب قابل دسترسي است

15 thoughts on “درباره روستای سُه

 1. روستای بسیار زیبا و دیدنی هستش
  به همه پیشنهاد می کنم یه سری به این روستا بزنن
  از همه جالبر این روستا اینه که خیلی ساکت و بسیار تمیز هستش

  1. جناب براتیان
   ممنون از بذل توجه حضرتعالی

 2. سلام. من پدرم اهل اونجاست. و بسیار طبیعت و حال و هواش رو دوست دارم. کاش عکسای بیشتری از ارگ قدیمی و آسیاب و جاهای دیگه‌اش هم میذاشتین. ممنون.

 3. سلام
  ازقدیم این روستا ازتوابع کاشان بوده است
  وشناسنامه بزرگان و قدیمی این روستا
  همه صادره ازکاشان هستند

 4. مسیر پشت این روستا
  به ابیانه کاشان
  وصل میشود
  سه روستای زیبایی مثل ابیانه کاشان است

 5. دکتر محمدطاهری سهی
  ازدوستان ما
  ساکن تهران هستند

  روستای sohسه بسیار زیبا وقابل گشت وگذار وبازدید هست

  خواهشمنداست ازاین روستا دیدن فرمایید

 6. در کتاب خاطرات خانم کلارا رایس از سفر به این روستا نوشته و اینکه در تابستان ییلاق مناسبی برای مسافران بوده این خانم همسر یک کارمند انگلیسی مقیم ایران بوده که در خلال سالهای ۱۹۰۰ تا۱۹۲۳ به ایران پنج بارسفر کرده

 7. سلام و عرض ادب
  کنت ژوزف آرتور دو گوبینو وزیر مختار فرانسه در سالهای 1855میلادی از بوشهر عازم تهران میشودو سر راه خود پس از عبور از شهرهای مختلف به روستای سه وارد میشود و در کتاب سه سال در آسیا به مهمانوازی مردم روستا و آثار تاریخی و امامزاده (سه)اشاره میکند و مینویسد:شهرک دلفریبی داردوبا بناهای جند طبقه و یگ کاروانسرای زیبا و دشتهای آن بسیار خوب کشت شده و پردرخت است و بر فراز تپه امامزاده ای دیده میشودکه گنبد کاشی آبی داشته ودر کنار آن جوی عریض و زیبایی جاری بود که انبوهی از ماهیهای درشت در آن میلولیدند ووقتی کنار جوی توقف کردم بدون ترس وواهمه بدور هم جمع شدند.
  وی در ادامه ضمن تمجید ازمردم روستامینویسد:
  مرد جوان و پیرزنی با ادب سلام کردند و از من دعوت کردند که به منزلشان بروم و در آنجا به من شیر و نان و میوه تعارف کردندو برایم تعریف کردند که ماهیهای اهلی و خوش خلق متعلق به امام زادهستند و کسی به آنها دست نمیزند و متولی امام زاده از جمله وظایفش غذا دادن به ماهیها بود.بنظرم این محل بقدری دلفریب و این اشخاص بسیار دوست داشتنی هستند.

 8. سلام
  ازقدیم الایام روستای سه ارتوابع شهرستان کاشان بوده است
  وشناسنامه قدیمیها ی سه همه صادره ازکاشان است
  وقدیمی مهاجرسهی درتهران باافتخار خودراازتوابع کاشان میدانند

 9. پدر من اهل این روستا بود مرحوم غلامحسین من دوران بچگی حدود 45 سال پیش به روستا رفته بودم و فقط یک تصویر مبهمی از روستا مخصوصا چشمه زیر امامزاده در ذهنم بود و این بار دوسال پیش که به اتفاق خانواده به سُه سفری داشتیم با کمال تعجب دیدم روستا خیلی زنده و سر پا مانده و بافت قدیمی خو را به خوبی حفظ کرده است . به نظرم در اوج گرمای تابستان ، هوای خنک ظُهر این روستا در ایران بی نظیر است . آقای دکتر خادم ممنون از مطالب مفید شما

 10. سلام خدا قوت اینکه انسان اصالت خودش را حفظ کند قابل تقدیر است. ممنونم از معرفی زادگاهتان جناب دکتر. باعث آشنایی و افزون شدن اطلاعاتمان گردید. پاینده و سلامت باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.